Design Image
Home Image

Good Nutrition is Important
Good Nutrition is Important

Lunches are $1.50 including milk and breakfast is $.60.  Reduced lunch is $.40 and reduced breakfast is $.30.  Visitor prices are $1.25 for breakfast and $3.00 for lunch.

Students will not be allowed to charge their lunches.  Parents are encouraged to pay weekly or monthly in an attempt to decrease the number of incidents of lost or forgotten money.

Snacks may be purchased for $.75 before school starts each morning in each student's classroom.

Students may purchase lunches in "blocks" of 5, 10, 15, or 20 days.  If they are absent or choose to bring a lunch during any of their "block", the lunch is simply held for an additional day.  Lunch "block" costs are as follows:

 5 days                   Full Price   $ 7.50        Reduced Price         $2.00

10 days                  Full Price   $15.00       Reduced Price          $4.00

15 days                  Full Price   $22.50       Reduced Price          $6.00

20 days                  Full Price   $30.00       Reduced Price          $8.00

Design Image
Button